Saileóg is a Costume Designer based in Dublin.
Her work in film and theatre has travelled worldwide, with her work for Dead Centre travelling to various countries in Europe, Asia and Australia.
Theatre
Old Ghosts (ANU Irish National Opera )
Dir: Louise Lowe
Tales From the Holywell (Abbey Theatre)
Dir: Conor McPherson
A Whistle in the Dark (Abbey Theatre)
Dir: Jason Byrne
All Hardest of Women (ANU Productions)
Dir: Louise Lowe
Lolling (ANU Productions)
Dir: Louise Lowe
Animals (Louise White Perf)
Dir: Louise White
The Wakefires (ANU Productions)
Dir: Louise Lowe
Dances Like A Bomb (Junk Ensemble)
Dir: Megan & Jessica Kennedy
Duck Duck Goose (Fishamble)
Dir: Jim Culleton
The Secret Space (ANU Productions)
Dir: Owen Boss & Genevieve Hulme
To the Lighthouse (The Everyman/Hatch Productions)
Dir: Annabelle Comyn
The Great Hunger (The Abbey Theatre)
Dir: Conall Morrison & Caitriona
Fall of the Second Republic (Corn Exchange & Abbey Theatre)
Dir: Annie Ryan
The Alternative (Fishamble)
Dir: Jim Culleton
Becketts Room (Dead Centre)
Dir: Bush Moukarzel & Ben Kidd
The Anvil (ANU Productions & Manchester International Festival)
Dir: Louise Lowe
The Bluffers Guide to Suburbia (Once Off Productions)
Dir: Tom Creed
This Way To Christmas (Theatre Lovett/National Concert Hall)
Dir: Muireann Lovett & Louis Lovett
The Misfits (Corn Exchange)
Dir: Annie Ryan
Trial of the Centuries (Dublin Fringe Festival)
Dir: Bobby Aherne
Copperface Jacks: The Musical (Verdant Productions)
Dir: Karl Harpur
GPO1818 (Fishamble)
Dir: Jeda de Brí
The Shitstorm (Dublin Fringe Festival & The Abbey)
Dir: Maeve Stone
End Of (Dublin Fringe Festival)
Dir: Conor Hanratty
The Half of It (Dublin Fringe Festival)
Dir: Cathal Cleary
The Seagull (Corn Exchange)
Dir: Annie Ryan
To Hell in a Handbag (Dublin Fringe Festival)
Dir: Conor Hanratty
Town Is Dead (Abbey Theatre)
Dir: Philly McMahon
Embodied (Dublin Dance Festival)
Dir: Liz Roche
Shibboleth (Abbey Theatre)
Dir: Hamish Pirie
Chekovs First Play (Dead Centre)
Dir: Bush Moukarzel & Ben Kidd
Thirteen (ANU Productions)
Dir: Louise Lowe
Film
Kathleen (Treasure Films)
Feature Film
Dir: Eva Birthistle
Irreverence (Arcade Films)
Short Film
Dir: Siun O’Connor
Don’t Go Where I Can’t Find You (Samson Films)
Short Film
Dir: Rioghnach ni Ghrioghair
The Passion (Little Rose Films)
Short Film
Dir: Mia Mullarkey
An Encounter (Cowtown Pictures)
Short Film
Dir: Kelly Campbell
Kathleen is Here (Treasure Entertainment)
Short Film
Dir: Eva Birthistle
Algorithm (Copper Alley Productions)
Short Film
Dir: Edwina Casey
Bainne (Anabasis Films)
Short Film
Dir: Jack Reynor
Cynthia (Cooper Alley Productions)
Short Film
Dir: Jack Hickey
The Trap (Treasure Entertainment)
Short Film
Dir: Helen Flanagan
Procession (925 Productions)
Short Film
Dir: Jeda de Brí
Hunger Times (Tile Media)
Short Film
Dir: Keith Farrell
Away With the Fairies (Treasure Entertainment)
Short Film
Dir: Helen Flanagan
Pebbles
Short Film
Dir: Jonny Shaw
Lost in the Living (Ballyrogan Films)
Short Film
Dir: Robert Manson
The Inquiry (DCTV)
Feature Film
Dir: Brian Gray